Advance Tabco PRC-24-36R 36" W x 25" D x 36" H Stainless Steel 11" Deep Prestige Ice Chest
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
PRC-24-36R
MPN:
PRC-24-36R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Transform your beverage service with the Advance Tabco PRC-24-36R ice chest. This stainless steel unit features an 11" deep ice bin and a bottle well, accommodating up to 70 pounds of ice, ensuring efficient service in busy environments.
  • Holds up to 70 pounds of ice
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Includes a bottle well for convenience
  • Durable stainless steel construction
  • Freestanding design for easy placement
  • 11" deep ice bin for ample storage
Weight105 LBS
Height36 (H)
Width36 (W)
Depth25 (D)
Bin Depth11" Deep
Cold PlateWithout
Components (left to right)Bottle Well, Ice Bin
ConstructionStainless Steel
Filter TypeIce Bins without Cold Plate
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins without Cold Plate
Weight105 LBS
Height36 (H)
Width36 (W)
Depth25 (D)
Bin Depth11" Deep
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Omcan USA 44476 5" Round Perforated Wax Coated Hamburger Patty Paper (500 Pcs. Per Pack)