Advance Tabco PRC-24-48LR 48" W x 25" D x 36" H Stainless Steel 11" Deep Prestige Ice Chest
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
PRC-24-48LR
MPN:
PRC-24-48LR
Commercial design services
Transform your beverage service with the Advance Tabco PRC-24-48LR, a durable stainless steel ice chest designed for efficiency. It features an 11" deep ice bin and dual bottle wells, holding up to 70 pounds of ice for quick service.
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Bottle well capacity for 12 bottles
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable stainless steel construction
  • Freestanding design for easy placement
  • 11" deep ice bin for ample storage
Weight160 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Bin Depth11" Deep
Cold PlateWithout
Components (left to right)Bottle Well, Ice Bin, Bottle Well
ConstructionStainless Steel
Filter TypeIce Bins without Cold Plate
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins without Cold Plate
Weight160 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Bin Depth11" Deep
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
CTC M915112O 12" W x 1.5" H Orange Square Microfiber Terry Cloths - Pack/12
Pro IconFree shipping
Carter-Hoffmann AL20 14" x 18" Aluminum Room Service Cart for Patient Trays
Advance Tabco 7-PS-52 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink