Advance Tabco PRHSC-19-18 18" W x 20" D Stainless Steel 1 Bowl Prestige Hand Sink
Shop all Advance Tabco Underbar Sink
SKU:
PRHSC-19-18
MPN:
PRHSC-19-18
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco PRHSC-19-18 stainless steel hand sink fits underbar spaces with an 18" width and 20" depth, featuring a 10" x 14" bowl, 7" backsplash, hinged-door cabinet, adjustable feet, and NSF certification.
  • Adjustable stainless steel feet for leveling
  • Splash mount faucet with 6" spout
  • NSF certified and ADA compliant
  • Prestige 18" W x 20" D underbar hand sink
  • 10" x 14" bowl, 7" deep for handwashing
  • Stainless steel for durability
Weight80 LBS
Height36 (H)
Width18 (W)
Depth20 (D)
Item TypeFree Standing
Bowl Height7" Deep
Bowl Size10" x 14" Front-to-Back
ConstructionStainless Steel
Filter TypeHand Sinks
Overall Depth (front - back)20" - 23"
ManufacturerAdvance Tabco
Overall Width (side - side)15" - 18"
Weight80 LBS
Height36 (H)
Width18 (W)
Depth20 (D)
Item TypeFree Standing
Bowl Height7" Deep
ConstructionStainless Steel
Filter TypeHand Sinks
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink