Advance Tabco PT-15R-132 132" W x 15" D Stainless Steel Rear Mounted Single Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
PT-15R-132
MPN:
PT-15R-132
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built for commercial kitchens, the Advance Tabco PT-15R-132 rear-mounted overshelf offers a 132" wide, 15" deep stainless steel storage solution. Weighing 38 pounds, it is NSFCertified and built for high-use food service environments.
  • NSF certified for foodservice
  • Single shelf design supports staging
  • Fits 121"–132" widths for flexible install
  • 132" W stainless steel for durability
  • Rear-mounted uprights free counter space
  • 15" D shelf depth maximizes storage
Weight38 LBS
Height6.25 (H)
Width132 (W)
Depth15 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)15"
Filter TypeShelves
ShelvesSingle
Width (side - side)121" - 132"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves1 Shelf
StyleSingle
Weight38 LBS
Height6.25 (H)
Width132 (W)
Depth15 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)15"
Filter TypeShelves
ShelvesSingle
Width (side - side)121" - 132"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves1 Shelf
StyleSingle
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Table Mounted Overshelves
  • Restaurant Equipment
  • Table Mounted Overshelves