Advance Tabco SLI-12-42-7 42" W x 18" D x 33" H Stainless Steel 12" Deep Underbar Basics Cocktail Unit
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
SLI-12-42-7
MPN:
SLI-12-42-7
Commercial design services
Handle busy backbars with the Advance Tabco SLI-12-42-7 cocktail unit, a stainless steel ice bin with 12" depth and 7 cold plate circuits, supporting 140 pounds of ice.
  • Adjustable bullet feet for stability
  • Freestanding design allows flexible placement
  • 42" W x 18" D stainless steel construction for durability
  • 7 cold plate circuits ensure uniform temperature
  • 12" deep ice bin holds 140 pounds for service
Weight105 LBS
Height33 (H)
Width42 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth12" Deep
Cold Plate7 Circuits
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity140 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight105 LBS
Height33 (H)
Width42 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth12" Deep
Cold Plate7 Circuits
Ice Capacity140 Lbs.
Splash4"
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Caddy Corporation TF-614 (4) 12" x 20" x 6.38" Deep Hot Food Wells Open Base Electric Slimline Hot Food Caddy - 208 Volts