Advance Tabco SS-1-1919-10 10" H x 19" W x 19" D 304 Stainless Steel Smart Series Drop-In Sink
Shop all Advance Tabco Sink Bowls
SKU:
SS-1-1919-10
MPN:
SS-1-1919-10
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's SS-1-1919-10 drop-in sink features durable 18/304 stainless steel, a 16" bowl width, 14" depth, and 10" depth for heavy use. It has 8" OC faucet holes, a 3-1/2" drain, and meets NSF and CSA standards.
  • Includes 3-1/2" basket drain and clips
  • 18 gauge for commercial durability
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 304 stainless steel for corrosion resistance
  • 16" bowl width for prep tasks
  • 10" deep bowl for washing capacity
Weight18 LBS
Height10 (H)
Width19 (W)
Depth19 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Depth (front - back)14"
Bowl Width (side - side)16"
Compartment(s)1
DrainboardsWithout Drainboards
Filter TypeDrop-In Sinks
ManufacturerAdvance Tabco
Weight18 LBS
Height10 (H)
Width19 (W)
Depth19 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Depth (front - back)14"
Bowl Width (side - side)16"
Compartment(s)1
DrainboardsWithout Drainboards
Filter TypeDrop-In Sinks
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Sink Bowls
  • Commercial Sink
  • Sink Bowls
Related products
picture
Empress EFT250 2.5 Lb. Red Plaid Food Tray (2 Packs of 250 Food Trays Per Case)
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GRPWS-3624 35.13" W x 25" D Aluminum Single Slant Shelf Countertop Pass-Thru Glo-Ray Pizza Warmer - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Hatco TQ-1800HBA 18.5" W Horizontal Countertop Toast-Qwik Conveyor Toaster - 208 Volts 4580 Watts
Caddy Corporation T-201-A Stainless Steel Platform Style Tray Caddy for 14" x 18" Trays
Yanco DB-512 12" W Black Porcelain Square Diamond Black Plate