Advance Tabco STFS-12-144 144" W Stainless Steel Stationary Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
STFS-12-144
MPN:
STFS-12-144
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco STFS-12-144 food shield offers a 144" stainless steel sneeze guard with 1/4" front and side panels, and a 3/8" top shelf supporting 100 pounds.
  • NSF certified side panels 18" deep
  • Countertop installation for self-service lines
  • Includes additional center support leg
  • 144" width stainless steel frame
  • Top shelf supports 100 pounds evenly
  • 1/4" and 3/8" heat tempered glass panels
Weight455 LBS
Height18 (H)
Width144 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceSelf-Service
Width (side - side)141" - 146"
ManufacturerAdvance Tabco
Length144"
StyleSingle Face
Service TypeSelf Service
Weight455 LBS
Height18 (H)
Width144 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceSelf-Service
Width (side - side)141" - 146"
ManufacturerAdvance Tabco
Length144"
StyleSingle Face
Service TypeSelf Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards