Advance Tabco TS-12-120R 120" W x 12" D 18 Gauge 430 Stainless Steel Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
TS-12-120R
MPN:
TS-12-120R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco ts-12-120R 120" W x 12" D single overshelf uses 18 gauge 430 stainless steel with chrome posts for durable, NSF-certified storage above tables.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Chrome posts ensure corrosion resistance
  • 1" rear up-turn secures wall proximity
  • 120" width fits long prep stations
  • 18 Gauge 430 stainless steel construction
  • 12" depth optimizes shelf storage
Weight41 LBS
Height15 (H)
Width120 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesSingle
Width (side - side)109" - 120"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves1 Shelf
StyleSingle
Weight41 LBS
Height15 (H)
Width120 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesSingle
Width (side - side)109" - 120"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves1 Shelf
StyleSingle
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Table Mounted Overshelves
  • Restaurant Equipment
  • Table Mounted Overshelves