Advance Tabco WS-12-96-16 96" W x 12" D Stainless Steel 16 Gauge Satin Wall-Mounted Shelf
Shop all Advance Tabco Wall Mount Shelving
SKU:
WS-12-96-16
MPN:
WS-12-96-16
Commercial design services
Advance Tabco WS-12-96-16 stainless steel wall shelf is 96" wide and 12" deep, made of 16 gauge 304 satin finish for durable, NSF-certified use in kitchens.
  • Satin finish resists fingerprints
  • NSF certified for foodservice
  • Includes triple brackets for 84" units and longer
  • Durable 16 gauge stainless steel
  • 12" depth fits kitchen equipment
  • 96" width maximizes storage
Weight28 LBS
Height10.5 (H)
Width96 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeWall Shelves
Gauge16 Gauge
Width (side - side)96"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight28 LBS
Height10.5 (H)
Width96 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeWall Shelves
Gauge16 Gauge
Width (side - side)96"
  • Wall Mount Shelving
Related products
picture
Advance Tabco STU-4 62.44" W 20 Gauge 302 Stainless Steel Open Shelf Base Solid Top Table
Pro IconFree shipping
picture
Yanco NS-701Y 8.75" Dia. Yellow Melamine Round Deep Nessico 3 Compartments Plate