Advance Tabco WSS-16-31FV-FM 31" W x 16" D x 42.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Service Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
WSS-16-31FV-FM
MPN:
WSS-16-31FV-FM
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Advance Tabco WSS-16-31FV-FM service sink has 16 gauge type 304 stainless steel, a 12" deep bowl, 8-1/2" backsplash, gooseneck spout, and hands-free push valve.
  • Toe-operated push valve with bracket
  • Includes gooseneck faucet and 3-1/2" drain
  • NSF certified freestanding sink
  • 16 gauge Type 304 stainless
  • 12" deep bowl with 8-1/2" backsplash
  • 31" W x 16" D for compact spaces
Weight85 LBS
Height42.5 (H)
Width31 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)12" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight85 LBS
Height42.5 (H)
Width31 (W)
Depth19.5 (D)
FaucetFaucet Included
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Quantum M2436CG46-5 36" W x 24" D x 69" H Chrome Plated 5 Shelves Mobile Cart
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GRA-18D6 18" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 500 Watts
Pro IconFree shipping
Caddy Corporation A-2/26 26" Wide Infrared Warmer for 3 Well - 1100 Watts
Hatco C-12-E 12Kw Booster Heater With Electric
Duke EPW-5-CBSS 74" W Stainless Steel 5 Pan Mobile Enclosed Shelf Base Thurmaduke Ganged Waterless Well Steamtable