American Range AR-72G-CL-126R-LP 72" W Stainless Steel Liquid Propane Restaurant Range - 185,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
AR-72G-CL-126R-LP
MPN:
AR-72G-CL-126R
Commercial design services
  • Stainless steel front, sides, and riser
  • Right-side storage base
  • Adjustable oven racks for flexibility
  • 72-inch griddle with thick plate
  • 26.5-inch convection oven
  • Manual controls for precision cooking
Weight940 LBS
Depth32.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Top(1) Griddle
Total BTU185,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Weight940 LBS
Depth32.5 (D)
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Top(1) Griddle
Total BTU185,000 BTU
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"