American Range AR-72G-CL-SBR-NG 72" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range - 150,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
AR-72G-CL-SBR-NG
MPN:
AR-72G-CL-SBR
Commercial design services
  • Stainless steel front and sides
  • Right-side storage base
  • Adjustable oven racks for flexibility
  • 72-inch griddle with thick plate
  • 26.5-inch convection oven
  • Manual controls for precision
Weight855 LBS
Depth32.5 (D)
Base(1) Convection Oven, (1) Cabinet
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Top(1) Griddle
Total BTU150,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Weight855 LBS
Depth32.5 (D)
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Top(1) Griddle
Total BTU150,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"