American Range AR36-24G2OB-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Griddle or Open Burner Combination - 124,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
AR36-24G2OB-NG
MPN:
AR36-24G2OB
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
The AR36-24G2OB-NG is a 36" natural gas countertop unit featuring a 24" griddle with a 1" thick plate and two 32,000 BTU open burners. Designed for busy kitchens, it offers stainless steel construction, precise manual controls, and easy maintenance.
  • Stainless steel construction
  • 3" wide grease trough and pan
  • Adjustable 4" legs for stability
  • Two 32,000 BTU open burners
  • Manual controls for precision
  • 24" griddle with a thick steel plate
Weight650 LBS
Height13 (H)
Width36 (W)
Depth32 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU124,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Weight650 LBS
Height13 (H)
Width36 (W)
Depth32 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU124,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"