American Range ARGB-36-NG 36" W Natural Gas Raised Griddle or Broiler - 60,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARGB-36-NG
MPN:
ARGB-36
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Powered by Natural Gas
  • Wide grease trough and pan
  • Stainless steel construction
  • Countertop design
  • Four-inch legs
  • 36-inch-wide cooking surface
Weight430 LBS
Height16 (H)
Width36 (W)
Depth32 (D)
ConstructionStainless Steel
Control TypeManual
Plate Thickness3/4"
ManufacturerAmerican Range
Power TypeNatural Gas
No of Burners1
Total BTU60,000 BTU
Burner TypeHot Top
Weight430 LBS
Height16 (H)
Width36 (W)
Depth32 (D)
ConstructionStainless Steel
Control TypeManual
Plate Thickness3/4"
ManufacturerAmerican Range
Power TypeNatural Gas
No of Burners1
Total BTU60,000 BTU
Burner TypeHot Top
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"