American Range ARMG-48-LP 48 Stainless Steel Countertop Liquid Propane Griddle - 120,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARMG-48-LP
MPN:
ARMG-48
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
When throughput and surface heat matter, the American Range ARMG-48-LP offers a 1" steel griddle plate, four U-shaped burners (120,000 BTU), stainless steel build, grease trough, and ETL listing.
  • Countertop design, splash guard, legs for safety
  • Liquid Propane with four 35,000W burners
  • 120,000 BTU output for high-volume service
  • Stainless steel exterior, grease trough for cleaning
  • 48" steel griddle plate for even heat transfer
Weight254 LBS
Height17 (H)
Width48 (W)
Depth32 (D)
Control TypeManual
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel
No of Burners4
Plate Thickness1"
Power TypeLiquid Propane
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight254 LBS
Height17 (H)
Width48 (W)
Depth32 (D)
Control TypeManual
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel
No of Burners4
Plate Thickness1"
Power TypeLiquid Propane
Total BTU120,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Advance Tabco MS-20-30 30" W x 20" D Stainless Steel Wall-Mounted Microwave Shelf