American Range ARSHP-24-4-NG 24" W Stainless Steel Front and Sides 4 Burners Manual Controls Natural Gas Hotplate - 128,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARSHP-24-4-NG
MPN:
ARSHP-24-4
Commercial design services
  • Compact 24" width fits tight spaces
  • Natural gas operation cuts costs
  • Manual controls for precise adjustments
  • 128,000 BTU total heat output for high-demand cooking
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • Four manual control burners for precise heat
Weight145 LBS
Height10 (H)
Width24 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty4
Total BTU128,000 BTU
Width (side - side)24" - 35"
ManufacturerAmerican Range
Weight145 LBS
Height10 (H)
Width24 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty4
Total BTU128,000 BTU
Width (side - side)24" - 35"
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"