American Range ARSHP-60-10-LP 60" W Stainless Steel Front and Sides 10 Burners Manual Controls Liquid Propane Hotplate - 320,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARSHP-60-10-LP
MPN:
ARSHP-60-10
Commercial design services
The American Range ARSHP-60-10-LP hotplate features ten 32,000 BTU open burners, durable stainless steel construction, and manual controls, delivering high-powered, efficient cooking in a 60” liquid propane design.
  • 12” x 12” sectional cast iron grates
  • Durable stainless steel front and sides
  • Manual controls
  • 60” wide countertop hotplate
  • Ten 32,000 BTU open burners with pilots
  • 320,000 BTU total
Weight325 LBS
Height10 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty10
Total BTU320,000 BTU
Width (side - side)60" - 71"
ManufacturerAmerican Range
Weight325 LBS
Height10 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty10
Total BTU320,000 BTU
Width (side - side)60" - 71"
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"