American Range ARSMG-24-NG 24" W Stainless Steel Exterior 2 Burners Manual Controls Natural Gas Griddle - 60,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSMG-24-NG
MPN:
ARSMG-24
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
The American Range ARSMG-24-NG griddle features a 24” polished steel plate, two 30,000 BTU "U"-shaped burners, manual controls, and a stainless steel exterior, providing powerful and efficient cooking in a natural gas design.
  • Stainless steel exterior for durability
  • 21” cooking depth for ample workspace
  • Manual controls
  • 24” wide countertop griddle
  • 1” thick polished steel griddle plate
  • 60,000 BTU total with powerful burners
Weight220 LBS
Height17 (H)
Width24 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU60,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight220 LBS
Height17 (H)
Width24 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"