American Range ARSMG-36-LP 36" W Stainless Steel Exterior 3 Burners Manual Controls Liquid Propane Griddle - 90,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSMG-36-LP
MPN:
ARSMG-36
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
The American Range ARSMG-36-LP griddle features a 36” polished steel plate, three 30,000 BTU "U"-shaped burners, manual controls, and a stainless steel exterior, delivering powerful and efficient cooking in a liquid propane design.
  • Stainless steel exterior for durability
  • 21” cooking depth for optimal workspace
  • Manual controls
  • 36” wide countertop griddle
  • 1” thick polished steel griddle plate
  • 90,000 BTU total with powerful burners
Weight273 LBS
Height17 (H)
Width36 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU90,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight273 LBS
Height17 (H)
Width36 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU90,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Quantum WC14-CB1242GY 42" W x 12" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco K-454 Side Splash for NSF Sinks & Dish Tables
Pro IconFree shipping
Advance Tabco VLG-302 24" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Open with Undershelf Work Table