American Range ARSMG-48-LP 48" W Stainless Steel Exterior 4 Burners Manual Controls Liquid Propane Griddle - 120,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSMG-48-LP
MPN:
ARSMG-48
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
The American Range ARSMG-48-LP griddle features a 48” polished steel plate, four 30,000 BTU "U"-shaped burners, manual controls, and a stainless steel exterior, delivering powerful and efficient cooking in a liquid propane design.
  • Stainless steel exterior for durability
  • 21” cooking depth
  • Manual controls
  • 48” wide countertop griddle
  • 1” thick polished steel griddle plate
  • 120,000 BTU total with four burners
Weight365 LBS
Height17 (H)
Width48 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight365 LBS
Height17 (H)
Width48 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"