American Range ARSRB-12-LP 12" W Liquid Propane Countertop Stainless Steel Front and Sides Charbroiler - 30,000 BTU
Shop all American Range Commercial Broilers
SKU:
ARSRB-12-LP
MPN:
ARSRB-12
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
This 12” liquid propane countertop charbroiler delivers 30,000 BTU with two burners, cast iron grates, and manual controls for efficient and precise grilling.
  • Full-width grease pan for cleanup
  • Removable radiants for easy cleaning
  • Durable stainless steel exterior
  • Two high-efficiency burners
  • Manual temperature controls
  • Reversible cast iron grates
Weight120 LBS
Height10.5 (H)
Width12 (W)
Depth29.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU30,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Weight120 LBS
Height10.5 (H)
Width12 (W)
Depth29.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU30,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"