American Range ARSRB-36-LP 36" W Liquid Propane Countertop Stainless Steel Front and Sides Charbroiler - 90,000 BTU
Shop all American Range Commercial Broilers
SKU:
ARSRB-36-LP
MPN:
ARSRB-36
Commercial design services
Transform your kitchen with the American Range ARSRB-36-LP, a 36" liquid propane countertop charbroiler that delivers 90,000 BTU of cooking power.
  • Compact countertop design
  • Adjustable legs for stability
  • CSA certified for safety compliance
  • High-performance 90,000 BTU output
  • Manual controls for precise cooking
  • Durable stainless steel construction
Weight285 LBS
Height10.5 (H)
Width36 (W)
Heating SourceRadiant
Total BTU90,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Weight285 LBS
Height10.5 (H)
Width36 (W)
Heating SourceRadiant
Total BTU90,000 BTU
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"