American Range ARSRB-72-LP 72" W Liquid Propane Countertop Stainless Steel Front and Sides Charbroiler - 180,000 BTU
Shop all American Range Commercial Broilers
SKU:
ARSRB-72-LP
MPN:
ARSRB-72
Commercial design services
Transform your cooking capabilities with the American Range ARSRB-72-LP 72" Liquid Propane Charbroiler. This robust unit delivers 180,000 BTU, ensuring efficient and consistent grilling performance for high-demand kitchens.
  • Adjustable legs for stability
  • Manual controls for precise cooking
  • ETL sanitation listed for safety
  • High-performance 180,000 BTU output
  • Countertop design for space efficiency
  • Durable stainless steel construction
Weight560 LBS
Height10.5 (H)
Width72 (W)
Heating SourceRadiant
Total BTU180,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Weight560 LBS
Height10.5 (H)
Width72 (W)
Heating SourceRadiant
Total BTU180,000 BTU
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate