American Range ARSTG-12-LP 12" W Liquid Propane Countertop Stainless Steel Exterior Griddle - 30,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSTG-12-LP
MPN:
ARSTG-12
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
The American Range ARSTG-12-LP 12" griddle features a 30,000 BTU U-shaped burner, a smooth polished steel plate, and stainless steel construction for precise cooking in commercial kitchens.
  • Stainless steel grease trough
  • Modulating thermostat control
  • 3” splash guard for protection
  • 1” thick polished steel plate
  • 21” deep cooking surface
  • 30,000 BTU U-shaped burner
Weight100 LBS
Height10.5 (H)
Width12 (W)
Depth30 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU30,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight100 LBS
Height10.5 (H)
Width12 (W)
Depth30 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU30,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle