American Range ARSTG-24-NG 24" W Natural Gas Countertop Stainless Steel Exterior Griddle - 60,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSTG-24-NG
MPN:
ARSTG-24
Commercial design services
The American Range ARSTG-24-NG 24" griddle delivers 60,000 BTU with dual U-shaped burners, a polished steel plate, and stainless steel construction for reliable commercial cooking.
  • Stainless steel grease trough
  • Modulating thermostat controls
  • 3” splash guard for protection
  • 1” thick polished steel plate
  • 21” deep cooking surface
  • 60,000 BTU dual U-shaped burners
Weight220 LBS
Height10.5 (H)
Width24 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU60,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight220 LBS
Height10.5 (H)
Width24 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU60,000 BTU
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"