American Range ARSTG-72-LP 72" W Liquid Propane Countertop Modulating Thermostat with Standing Pilot Griddle - 180,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSTG-72-LP
MPN:
ARSTG-72
Commercial design services
The American Range ARSTG-72-LP 72" griddle delivers 180,000 BTU with six U-shaped burners, a polished steel plate, and a stainless steel exterior for high-efficiency commercial cooking.
  • Stainless steel grease trough
  • Modulating thermostat controls
  • 3” splash guard for protection
  • 1” thick polished steel plate
  • 21” deep cooking surface
  • 180,000 BTU six U-shaped burners
Weight600 LBS
Height10.5 (H)
Width72 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU180,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight600 LBS
Height10.5 (H)
Width72 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU180,000 BTU