American Range ARTY-24-NG 24" W Natural Gas Stainless Steel Culinary Series Teppan-Yaki Japanese Style Griddle - 30,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARTY-24-NG
MPN:
ARTY-24
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Commercial design services
American Range ARTY-24-NG teppan-yaki griddle provides 30,000 BTU on a 24" stainless steel surface with a 3/4" plate thickness, manual controls, and Natural Gas operation.
  • Made in USA with CSA and ETL listings
  • Stainless steel for kitchen durability
  • Adjustable gas valve
  • 30,000 BTU natural gas burner for quick searing
  • Manual controls for precise temperature
  • 3/4" stainless steel griddle for even heat
Weight200 LBS
Height10.5 (H)
Width24 (W)
Depth28 (D)
ManufacturerAmerican Range
ControlsManual
Cooking Surface Width (side-side)24"
Plate Thickness3/4"
Total BTU30,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Weight200 LBS
Height10.5 (H)
Width24 (W)
Depth28 (D)
ManufacturerAmerican Range
ControlsManual
Plate Thickness3/4"
Total BTU30,000 BTU
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Teppanyaki Griddle
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Teppanyaki Griddle
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Quantum WR86-2472GY 72" W x 24" D x 86" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Carter-Hoffmann O8631V 24.13" W Aluminum Adjustable Pan Rack
Pro IconFree shipping
Advance Tabco GLG-368 96" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco VSS-2412 144" W x 24" D Stainless Steel Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Hatco HCSSBFR-36-S Stone Bottom Mounted Simulated Stone Hot or Cold Shelf - 120 Volts
Yanco NS-315Y 5.25" Dia. Yellow Melamine Round Nessico Nappie
John Boos ALMBR-5W-X 60" W x 20" D Aluminum Wall Mount Meat Boat Rack
Univex 1030102 Four Wing Beater For 20 Qt. Bowl
Royal Range RSB-36 36" W Stainless Steel 2 Adjustable Infrared Type Burners Countertop Liquid Propane Salamander Broiler - 35,000 BTU