American Range ARTY-36-NG 36" W Natural Gas Stainless Steel Culinary Series Teppan-Yaki Japanese Style Griddle - 30,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARTY-36-NG
MPN:
ARTY-36
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Commercial design services
  • Large grease can
  • Stainless steel grease trough
  • Adjustable gas valve
  • Durable construction
  • Easy to clean and maintain
  • Elegantly designed
Weight300 LBS
Height10.5 (H)
Width36 (W)
Depth28 (D)
ManufacturerAmerican Range
ControlsManual
Cooking Surface Width (side-side)36"
Plate Thickness3/4"
Total BTU30,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Weight300 LBS
Height10.5 (H)
Width36 (W)
Depth28 (D)
ManufacturerAmerican Range
ControlsManual
Plate Thickness3/4"
Total BTU30,000 BTU
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"