Asber AESB-36-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Salamander Broiler - 20,000 BTU
Shop all Asber Commercial Broilers & Cheese Melters
SKU:
AESB-36-LP
MPN:
AESB-36
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your kitchen with the Asber AESB-36-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Salamander Broiler, offering a robust 20,000 BTU output.
  • Infrared heating for quick results
  • CSA certified for safety compliance
  • Made in USA for quality assurance
  • High-efficiency 20,000 BTU output
  • Durable stainless steel construction
  • Range mounted for optimal space usage
Weight169 LBS
Height19.75 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Item TypeInfrared
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerAsber
Total BTU20,000 BTU
Power TypeLiquid Propane
DesignRange Mounted
Weight169 LBS
Height19.75 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Item TypeInfrared
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerAsber
Total BTU20,000 BTU
Power TypeLiquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"