Atosa USA, Inc. ATCM-36-LP 36" W Liquid Propane CookRite Cheesemelter - 43,000 BTU
Shop all Atosa Cheese Melter
SKU:
ATCM-36-LP
MPN:
ATCM-36
Commercial design services
Transform your culinary creations with the Atosa USA, Inc. ATCM-36-LP 36" W Liquid Propane CookRite Cheesemelter, offering 43,000 BTU of infrared heating power. This wall-mounted unit boasts a sleek stainless steel finish.
  • Four adjustable rack positions
  • Durable stainless steel construction
  • CSA certified for safety and reliability
  • High-efficiency infrared heating system
  • Wall-mounted design saves space
  • Manual controls for precise temperature
Weight119 LBS
Height17.3 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Heat TypeInfrared
Rack Positions4
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Oven TypeGriddle, Countertop
Exterior FinishStainless Steel
MountingWall Mounted
Total BTU43,000 BTU
Width (side - side)25" - 36"
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Weight119 LBS
Height17.3 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Heat TypeInfrared
Rack Positions4
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Oven TypeGriddle, Countertop
Exterior FinishStainless Steel
MountingWall Mounted
Total BTU43,000 BTU
Width (side - side)25" - 36"
Power TypeLiquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"