Atosa USA, Inc. ATCM-36-NG 36" W Natural Gas CookRite Cheesemelter - 43,000 BTU
Shop all Atosa Cheese Melter
SKU:
ATCM-36-NG
MPN:
ATCM-36
Commercial design services
The ATCM-36-NG CookRite Cheesemelter is a top-quality appliance that features two ceramic infrared burners and standby pilots for even cooking. It measures 36” in width, 18” in depth, and 17-1/9” in height and is configurated for liquid propane gas.
  • Efficient ceramic infrared burners
  • Elegant exterior
  • Dual valve controls
  • Durable quality
  • Natural gas configurated
  • Comes with broiler rack and crumb tray
Weight119 LBS
Height17.3 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Heat TypeInfrared
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Oven TypeGriddle
Total BTU43,000 BTU
Exterior FinishStainless Steel
MountingWall Mounted
Rack Positions4
Width (side - side)25" - 36"
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Weight119 LBS
Height17.3 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Heat TypeInfrared
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Oven TypeGriddle
Total BTU43,000 BTU
Exterior FinishStainless Steel
MountingWall Mounted
Rack Positions4
Width (side - side)25" - 36"
Power TypeNatural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"