Atosa ATSB-36-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Manual CookRite Salamander Broiler - 43,000 BTU
Shop all Atosa Salamander Broiler
SKU:
ATSB-36-LP
MPN:
ATSB-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Easy and safe to use
  • Elegantly design
  • Efficient ceramic infrared burners
  • Durable quality
  • Liquid propane configurated
  • Comes with rack and crumb tray
Weight168.6 LBS
Height17.33 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Oven TypeRestaurant Range Charbroiler
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Total BTU43,000 BTU
Width (side - side)32" - 36"
Power TypeLiquid Propane
DesignRange Mounted
Weight168.6 LBS
Height17.33 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Total BTU43,000 BTU
Width (side - side)32" - 36"
Power TypeLiquid Propane
DesignRange Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"