Atosa ATSB-36-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Manual CookRite Salamander Broiler - 43,000 BTU
Shop all Atosa Salamander Broiler
SKU:
ATSB-36-NG
MPN:
ATSB-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your kitchen with the Atosa ATSB-36-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Manual CookRite Salamander Broiler, offering 43,000 BTU of cooking power. Designed for range mounting, this broiler guarantees efficient heat distribution.
  • ETL sanitation listed for safety compliance
  • Natural Gas powered for consistent heat
  • CSA certified for reliable performance
  • High-efficiency 43,000 BTU output
  • Range mounted for space-saving design
  • Durable stainless steel construction
Weight168.6 LBS
Height17.33 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Total BTU43,000 BTU
Width (side - side)32" - 36"
Power TypeNatural Gas
DesignRange Mounted
Weight168.6 LBS
Height17.33 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Total BTU43,000 BTU
Width (side - side)32" - 36"
Power TypeNatural Gas
DesignRange Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"