Atosa ATSP-18-1L-LP 18" W Stainless Steel Liquid Propane CookRite Low Stock Pot Stove - 80,000 BTU
SKU:
ATSP-18-1L-LP
MPN:
ATSP-18-1L
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Efficient cast iron burner
  • Easy and safe to use
  • Two manual controls
  • Durable quality
  • Elegantly designed
  • Liquid propane configurated
Weight116.8 LBS
Height17.9 (H)
Width18 (W)
Depth20.9 (D)
Burner Ring(s) Per Section(3)
Burner Section Qty(1)
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Oven TypeGriddle, Countertop
Exterior FinishStainless Steel
Total BTU80,000 BTU
Power TypeLiquid Propane
Burner Qty1
Weight116.8 LBS
Height17.9 (H)
Width18 (W)
Depth20.9 (D)
Burner Ring(s) Per Section(3)
Burner Section Qty(1)
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Oven TypeGriddle, Countertop
Exterior FinishStainless Steel
Total BTU80,000 BTU
Power TypeLiquid Propane
Burner Qty1
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"