Shop all Bakers Pride Commercial Charbroilers & Parts
SKU:
F-48RS-C-LP
MPN:
F-48RS-C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Bakers Pride F-48RS-C-LP offers 150,000 BTU of radiant heat in a 48" stainless steel model for commercial use. The open cabinet, round rod grate, and EZ-tilt grease trough simplify maintenance and ensure compliance for high-volume kitchens.
  • EZ tilt front grease trough for cleanup
  • 48" round rod cooking grate
  • NSF and CSA certified safety
  • 150,000 BTU liquid propane power
  • Lava rock radiant system for searing
  • Stainless steel exterior for durability
Weight696 LBS
Height39.5 (H)
Width48 (W)
Depth35.5 (D)
BaseOpen Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
GridRound Rod
HeatLava Rock
ManufacturerBakers Pride
Depth (front - back)35"
Width (side-side) OA37" - 48"
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Total BTU150,000 BTU
Weight696 LBS
Height39.5 (H)
Width48 (W)
Depth35.5 (D)
BaseOpen Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
GridRound Rod
HeatLava Rock
ManufacturerBakers Pride
Depth (front - back)35"
Width (side-side) OA37" - 48"
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Total BTU150,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Bakers Pride
  • Bakers Pride Commercial Charbroilers & Parts
  • Bakers Pride
Related products
picture
Advance Tabco US-36-30 30" W x 36" D Stainless Steel 18 Gauge Work Table Undershelf
Pro IconFree shipping
picture
Yanco NS-510Y 9.75" L x 6.75" W Yellow Melamine Oval Narrow Rim Nessico Platter