Shop all Bakers Pride Commercial Charbroilers & Parts
SKU:
F-72RS-R-NG
MPN:
F-72RS-R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Bakers Pride F-72RS-R-NG charbroiler delivers 240,000 BTU of radiant heat across a 72" width.
  • 6" shelf with utility bar for prep
  • EZ tilt grease trough for cleaning
  • Open base with adjustable legs
  • 72" stainless steel for durability
  • Round rod grate for even searing
  • 240,000 BTU cast iron heat output
Weight960 LBS
Height39.5 (H)
Width72 (W)
Depth35.5 (D)
BaseOpen Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
GridRound Rod
HeatRadiants, Cast Iron
ManufacturerBakers Pride
Depth (front - back)35"
Width (side-side) OA61" - 84"
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Total BTU240,000 BTU
Weight960 LBS
Height39.5 (H)
Width72 (W)
Depth35.5 (D)
BaseOpen Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
GridRound Rod
HeatRadiants, Cast Iron
ManufacturerBakers Pride
Depth (front - back)35"
Width (side-side) OA61" - 84"