Connerton CEG-52-T-LP 52" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Budget Series Griddle - 110,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CEG-52-T-LP
MPN:
CEG-52-T
  • Aluminized steel body
  • Thermostatic controls
  • 3-inch-high splash guard
  • Utilizes liquid propane
  • Compact countertop design
  • 110,000 BTU heating power
Weight275 LBS
Height13.13 (H)
Width52 (W)
Depth23 (D)
Burner Qty5
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front
Plate Thickness0.75"
Total BTU110,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerConnerton
Weight275 LBS
Height13.13 (H)
Width52 (W)
Depth23 (D)
Burner Qty5
Plate Thickness0.75"
Total BTU110,000 BTU
Related products
picture
Summit SCR2466B 23.5" W Black Beverage Merchandiser - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco WS-18-132 132" W x 18" D Stainless Steel 18 Gauge Satin Wall-Mounted Shelf
Pro IconFree shipping
Insinger DASH 109 1DrainboardsQuad-Jet Aqua-Scrubber Pot and Pan Washing System
Call for Price
Bar Maid CR-1440 6" Plastic Black Octagon Trivet Style Drip Catcher