Connerton CEG-52-T-NG 52" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Budget Series Griddle - 110,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CEG-52-T-NG
MPN:
CEG-52-T
  • Aluminized steel body
  • Thick polished steel plate
  • 3-inch-high splash guard
  • Utilizes natural gas
  • Compact countertop design
  • 110,000 BTU heating power
Weight275 LBS
Height13.13 (H)
Width52 (W)
Depth23 (D)
Burner Qty5
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front
Plate Thickness0.75"
Total BTU110,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerConnerton
Weight275 LBS
Height13.13 (H)
Width52 (W)
Depth23 (D)
Burner Qty5
Plate Thickness0.75"
Total BTU110,000 BTU
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"