Connerton CN-SM-36-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Salamander Broiler - 35,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN-SM-36-NG
MPN:
CN-SM-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Engineered for busy kitchens, the Connerton CN-SM-36-NG salamander broiler delivers 35,000 BTU on a 36" stainless-steel surface with a 1-minute preheat and four-position rack guides.
  • Full-width stainless spillage pan
  • Chrome-plated grid with 4 position guides
  • Welded stainless and aluminized chassis
  • 36" stainless steel wall-mount design
  • 1-minute preheat for fast service
  • 35,000 BTU natural gas heat output
Height18 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
ConstructionStainless Steel
ManufacturerConnerton
Height18 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
ConstructionStainless Steel
ManufacturerConnerton
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Salamander Broiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Salamander Broiler
Related products
picture
Micro Matic MBB58-E 59.5" Black Exterior Solid Door Pro-Line E-Series Refrigerated Back Bar Cabinet - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco EC-1442 42" W x 14" D Chrome Special Value Wire Shelving
Pro IconFree shipping
Hatco GRA-108 108" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1850 Watts
Metro 2454NK4 54" W x 24" D Gray Epoxy Coated Wire Super Erecta Shelf
Metro MQTTM18S 18" W MetroMax Q Top-Track Mobile Unit Kit
Alfa International HBG-140 Safety Cage
American Metalcraft MRPT4CL 4 Oz. White Melamine Cloud Pot
American Metalcraft ATP12 12" Dia. Acacia Wood Round Serving Board
American Metalcraft SCAW7 6.5" W x 8.6" H Acacia Wood Loft Collection Shaker Caddy