Connerton CN24-2-12G-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range with Standard Oven - 103,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN24-2-12G-NG
MPN:
CN24-2-12G
Commercial design services
Connerton CN24-2-12G-NG offers a 24" stainless steel gas range with two 34,000 BTU burners, a 12" griddle, 35,000 BTU oven, cast iron grates, crumb tray, high shelf, and NSF/CSA certifications.
  • Stainless steel front, sides, riser, and shelf
  • 35,000 BTU oven with three rack positions
  • 103,000 BTU output for high-volume cooking
  • 12" griddle with 1" steel plate for even searing
  • Two 34,000 BTU burners for rapid heat
No of Burners2
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU103,000 BTU
No of Burners2
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU103,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"