Connerton CN24-2-12G-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Restaurant Range with Standard Oven - 103,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN24-2-12G-LP
MPN:
CN24-2-12G
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Connerton CN24-2-12G-LP 24" stainless steel liquid propane range offers 103,000 BTU with two 34,000 BTU burners and a 12" griddle. The Bake-n-Roast oven has 35,000 BTU, one adjustable rack, crumb tray, and is NSF and CSA compliant.
  • Bake-n-Roast oven 35,000 BTU
  • 12" 1" thick polished steel griddle
  • NSF certified and CSA STAR compliant
  • 24" stainless steel front and sides
  • Two 34,000 BTU burners for searing
  • 103,000 BTU total output
Height57.7 (H)
Width24 (W)
Depth34.1 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners2
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU103,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
Height57.7 (H)
Width24 (W)
Depth34.1 (D)
Base(1) Standard Oven
No of Burners2
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU103,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Star certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"