Connerton CN24-24G-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Restaurant Range with Standard Oven - 35,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN24-24G-LP
MPN:
CN24-24G
Commercial design services
Connerton cn24-24g-lp restaurant range has a 24" griddle top with a 1" steel plate and a 35,000 BTU Bake-n-Roast oven. It features stainless steel front, lift-off high shelf, crumb tray, and 6" adjustable legs.
  • Lift-off hi-shelf and backriser for ventilation
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • Liquid propane operation for consistent heat
  • 35,000 BTU oven output for rapid recovery
  • 1" polished steel griddle for uniform searing
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU35,000 BTU
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU35,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"