Connerton CN36-36G-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Restaurant Range with Standard Oven - 35,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN36-36G-LP
MPN:
CN36-36G
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the connerton CN36-36G-LP features a 36" stainless steel range with a 1" griddle and a standard oven, producing 35,000 BTU for consistent heat.
  • Backriser with hi-shelf for storage
  • Includes (1) standard oven
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 36" wide stainless steel
  • 1" griddle plate for heat
  • Liquid Propane, 35,000 BTU
Weight500 LBS
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU35,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
Weight500 LBS
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU35,000 BTU
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"