Connerton CN36-36G-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range with Standard Oven - 35,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN36-36G-NG
MPN:
CN36-36G
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Connerton CN36-36G-NG offers a 36" stainless steel natural gas range with a 1" griddle and 35,000 BTU oven. Features include hi-shelf, 6" legs, crumb tray, oven rack, NSF, and CSA compliance.
  • NSF, CSA STAR certified
  • Lift-off shelf, 6" adjustable legs
  • Flash tube pilot, crumb tray
  • 36" griddle with 1" polished steel plate
  • Stainless steel front, sides, riser
  • 35,000 BTU Bake-n-Roast oven
Weight500 LBS
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU35,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
Weight500 LBS
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU35,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"