Connerton CN36-4-12G-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Restaurant Range with Standard Oven - 171,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN36-4-12G-LP
MPN:
CN36-4-12G
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Heavy-duty cast iron grates
  • 12-inch wide and 1-inch-thick griddle
  • Allows for three oven rack positions
  • Four 34,000 BTU open-top burners
  • Fast-igniting flash tube pilot
  • 35,000 BTU Bake-n-Roast oven
Weight440 LBS
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU171,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners4
Weight440 LBS
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU171,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners4
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"