Connerton CN48-8-2OV-LP 48" W Stainless Steel Liquid Propane Restaurant Range with Standard Ovens - 342,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN48-8-2OV-LP
MPN:
CN48-8-2OV
Commercial design services
  • Allows for three oven rack positions
  • Heavy-duty cast iron grates
  • Convenient adjustable legs
  • Eight 34,000 BTU open-top burners
  • Fast-igniting flash tube pilot
  • Two 35,000 BTU Bake-n-Roast ovens
Height57.7 (H)
Width48 (W)
Depth34.1 (D)
Base(2) Standard Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners8
TopBurners
Total BTU342,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
Height57.7 (H)
Width48 (W)
Depth34.1 (D)
Base(2) Standard Ovens
No of Burners8
TopBurners
Total BTU342,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"