Connerton CN48-8-2OV-NG 48" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range with Standard Ovens - 342,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN48-8-2OV-NG
MPN:
CN48-8-2OV
Commercial design services
  • Removable cast iron grates for easy cleaning
  • 342,000 BTU total capacity for peak service
  • NSF
  • 48" heavy-duty stainless steel range for high-volume kitchens
  • Two 35,000 BTU Bake-n-Roast ovens for baking
  • Eight 34,000 BTU burners for rapid heat
Height57.7 (H)
Width48 (W)
Depth34.1 (D)
Base(2) Standard Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners8
TopBurners
Total BTU342,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
Height57.7 (H)
Width48 (W)
Depth34.1 (D)
Base(2) Standard Ovens
No of Burners8
TopBurners
Total BTU342,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"