Connerton KABOB-18-LP 18" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Angled Radiant Broiler - 75,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
KABOB-18-LP
MPN:
KABOB-18
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Efficient removable crumb tray
  • Allows for flare-up control
  • Adjustable four-inch stainless steel legs
  • Utilizes liquid propane
  • Compact 18-inch design
  • 75,000 BTU per burner
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth28 (D)
ConstructionStainless Steel
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU75,000 BTU
Width (side-side) OA13" - 18"
ManufacturerConnerton
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth28 (D)
ConstructionStainless Steel
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU75,000 BTU
Width (side-side) OA13" - 18"
ManufacturerConnerton
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"