Duke 316-30108-2R 108" W Galvanized Base 16 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
316-30108-2R
MPN:
316-30108-2R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Rounded bullnose edge for safety
  • 36" working height for stand
  • 108" wide 16 gauge Type 300 stainless steel top
  • Galvanized open base with undershelf for storage
  • 1-1/2" backsplash for splash containment
Weight221 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1-1/2" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight221 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide