Duke 416S-36108-5R 108" W Stainless Steel Base 16 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416S-36108-5R
MPN:
416S-36108-5R
Commercial design services
Duke 416S-36108-5R stainless steel work table measures 108" x 36" with a 5" backsplash and 16 gauge Type 400 top. It has an open base, stainless steel undershelf, and is NSF certified for commercial kitchens.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Rounded bullnose edge reduces damage
  • 108" W 16-gauge stainless steel top for durability
  • Stainless steel undershelf for organized storage
  • 5" stainless backsplash for hygiene
Weight259 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)36" Deep
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight259 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Splash Height5" Backsplash
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
  • Work Tables with Undershelf